Beş Varoluş Boyutu

1-    BEN VAR MIYIM?

Tanınmak, kale alınmak, adam yerine konulmak isteriz. Yaşamımız boyunca insanlardan sürekli sen varsın ya da yoksun mesajı alırız.

"Ben varım mücadelesi" verir dururuz yani.
Evdeki kedimiz bile mevcudiyetini burnumuzun dibine girerek gösteriyor. Ne zaman başka birşeyle ilgilensek gelip üstüne çıkıyor. "Ben de varım" diye bağırıyor bize.
Peki biz ilişkilerimizde birbirimizi var ediyor muyuz?

2-    KABUL EDİLİYOR MUYUM?

Beni olduğum gibi kabul ediyor musunuz? Ben doğal mıyım? Ben de bir bozukluk var mı?
  • Lakaplar sizde bir bozukluk var demektir. Leylek gibi boyunla ne arıyorsun en arkaya geç. ( Boyunun uzunluğu problemli )
  • Ne biçim öksürüyorsun öyle?
  • Ne biçim yürüyorsun? vs.
  • Doğal halim sevilmiyor, başkalarına benzersem kabul görürüm!...
3-    SEVİLİYOR MUYUM?

Benimle konuşmak ister misiniz? Ben özleniyor muyum? Çocukluğumda anneme her kızdığımda özel birkaç eşyamla kömürlüğe taşınırdım. Acıkıncaya kadar tabiki :-)  Yıllar önce bir danışanımla ev gözlemi yapıyordum. "Çocuğunuz gecikti, okuldan kaçta gelir?" dediğimde "Gelmiştir, Odasındadır" cevabını aldığımda tedavi şansını yakaladığımı anlamıştım. Kopukluk ve sevginin aktarılamayışı daha nasıl anlatılabilirdi?

4-    DEĞERLİ MİYİM? 

Kendinden daha büyük bir bütünün parçası olmak hepimizin ana mücadelesi zaten. Aile, iş yeri, hatta daha sonra yaratıcının kendisi. Peki parçası olduğumuz bütün tarafından değerli görülüp görülmediğimizi biliyormuyuz?
  • Her kez oturmadan yemeğe başlanmaz.(Biz bir aileyiz bilinci vermek için) Çocukken banyoda elimi yıkarken evdekiler yemeğe başlarlarsa kendimi kötü hissederdim. Unutulmuş, hatta önemsenmemiş. Size hiç olmadı mı? Ya da soğuk bir havada okul çıkışı ebeveyniniz tarafından beklendiğinizi görüp kendinizi değerli hissetmediniz mi? Peki etrafımızdaki insanlara benim için değerlisin mesajını verebiliyor muyuz gerçekten?
5-    YAPABİLİR MİYİM? 

Siz ona güvenirseniz oda kendine güven duygusu kazanır.
  • Anne tabakları ben getireyim mi? 
  • Dokunma kırarsın. 
  • Kırmam valla!  (Bırakın canım kırarsa kırsın; eğitim zayiatı sayarsınız :-))
Hayatınızdaki tüm insanlara gerekiyorsa haykırarak söyleyin, daha önemlisi hissettirin. Kendinize de hissettirmelerini talep edin;
VAR SINIZ!...
KABUL EDİLİYOR SUNUZ!...
SEVİLİYOR SUNUZ!...
DEĞERLİ SİNİZ!...
YAPABİLİR SİNİZ!...

Daha güçlü olumlamamı var!

Kartal ÖZAL
PDR ve Davranış Bilimi Uzmanı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Var'olan Annenin Yok'luğu

Nazar, Enerji, Güç, Şifa ve Bolluk-Bereket için Gerçek Kuvars alın!...