Kayıtlar

Ocak, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Beş Varoluş Boyutu

Resim
1-    BEN VAR MIYIM?

Tanınmak, kale alınmak, adam yerine konulmak isteriz. Yaşamımız boyunca insanlardan sürekli sen varsın ya da yoksun mesajı alırız.

"Ben varım mücadelesi" verir dururuz yani.
Evdeki kedimiz bile mevcudiyetini burnumuzun dibine girerek gösteriyor. Ne zaman başka birşeyle ilgilensek gelip üstüne çıkıyor. "Ben de varım" diye bağırıyor bize.
Peki biz ilişkilerimizde birbirimizi var ediyor muyuz?

2-    KABUL EDİLİYOR MUYUM?

Beni olduğum gibi kabul ediyor musunuz? Ben doğal mıyım? Ben de bir bozukluk var mı?
Lakaplar sizde bir bozukluk var demektir. Leylek gibi boyunla ne arıyorsun en arkaya geç. ( Boyunun uzunluğu problemli )Ne biçim öksürüyorsun öyle?Ne biçim yürüyorsun? vs.Doğal halim sevilmiyor, başkalarına benzersem kabul görürüm!...3-    SEVİLİYOR MUYUM?

Benimle konuşmak ister misiniz? Ben özleniyor muyum? Çocukluğumda anneme her kızdığımda özel birkaç eşyamla kömürlüğe taşınırdım. Acıkıncaya kadar tabiki :-)  Yıllar önce bir danışanımla ev gözle…

Duyguların enerji bedene etkileri

Resim
Coşku kalp ile bağlantılı bir duygudur. Coşku duygusunun tam tersi duygular kalp ve akciğer fonksiyonlarını etkileyebilir. Kalp sorunlarının olası zihinsel nedenleri arasında, çoğunlukla sevgi alış verişinin engellenilmesi, kalbin endişe keder gibi duygularla yorulması gibi etkenler yer alır. Coşku duygusu negatif iken, zihinsel dağınıklık oluşur.

Dehşet duygusu ve beraberinde panik duygusu kalbi etkiler. Hızlı kalp atışı zihinsel telaş ve soğuk ter belirgin özellikleridir. Psikiyatride panik bozukluk ‘panik atak’ olarak tanımlanır.

Endişe duygusu dalak üzerinde etkisini gösterir. Bu problem üzerine aşırı düşünmek sıkıntı hissetmek dalak enerjisini bloke eder. Depresyon huzursuzluk iştah azalması, yorgun kol ve bacaklar, karın şişliği ve bayanlarda adet dönemi bozuklukları olarak ortaya çıkabilir.

Üzüntü ve Yas akciğerlerin enerjisini bozar ve solunum sıkıntıları ortaya çıkabilir. Örneğin bronşit, astım gibi sorunlar sevilen birinin kaybedilmesiyle ilişkilendirilebilir.…

Karar anı psikolojisi

Resim
Hayatta her seçim, bazen küçümsenemeyecek yan etkileriyle, reel sonuçlar doğurur. Biz gelişip büyüdükçe daha çok konuda karar alma sorumluluğu yüklenir üzerimize. Bununla birlikte verdiğimiz kararların etki alanları da sürekli genişler. Eğer yaşamımızın sorumluluğunu birine bırakmadıysak, kaçınılmaz bir zorunluluktur karar vermek. Günde ortalama 100.000 karar veriyoruz. Yemek yemek, araba kullanmak, merdiven inmek gibi şeyleri neredeyse otomatik pilota bağlamış durumdayız. Nörologlara göre beynimizin etkinliklerinin ancak yüzde 0,1 inin bilincine varıyoruz. Diğer bir deyişle eylemlerimizin % 99,9’u “bilinçsiz”.
Asıl şaşırtıcı olansa hızla ve sezgisel olarak aldığımız kararların, çoğu zaman ince elenip sık dokunanlardan daha sağlıklı olması. Çok sayıda kriterin göz önünde bulundurulması gereken durumlarda, sezgilerimiz en güvenilir rehberdir. Sağlıklı karar alabilmek için en önemli strateji: “İç sesine kulak ver! Ne kadar güçlüyse o kadar çabuk dinle! Sorun ne kadar karmaşıksa o kadar…

Mevlana’nın Düşüncesinin Dünya Barışına Katkısı

Resim
Tasavvuf düşüncesiyle iç içe büyüyen Mevlana, bir Ahi olan Şems Tebrizi ile karşılaşınca kendi düşünceleri de şekillenmeye başladı. Mevlana Kur’an a hayrandı. “Ben Kur’an’ın bendesiyim” demekten hoşlanıyordu. Bunun yanında, devrinin bütün sanat ve bilim hareketlerini takip ediyor, hadis, fıkıh gibi İslam bilgileri konularında çağının rakipsiz uzmanı sayılıyordu. Mevlana, 13. yüzyılda Moğol akınları yüzünden sarsılan Anadolu’nun acısını, insanlığı, hoşgörüyü ve barışı temel alan felsefesiyle hafifletti, yaraları sardı.
Mevlana düşüncesinin temelinde aşk vardır. Mevlana’ya göre Allah’a ulaşmak için gerekli olan en önemli şey aşktır. Hem bedeniyle, hem bilinciyle, hem düşüncesiyle, hem de belleğiyle sevebilen tek varlık insandır. Mevlana her türlü sevgiyi yüceltir; çünkü, bir başkasını seven insan kendisini, tüm insanlığı, evreni ve Allah’ı sevebilir. O, tüm insanlığa derin bir sevgi beslemiştir ve insan sevgisini bir aşka, tutkuya dönüştürmüştür. Mevlana, insanı yüceltmiş ve buna temel…

Deli!...

Resim
Günlerden birgün bir pazar yerinde delinin biri çıkmış fıçının üstüne bakmış insanlara. Herkes çılgın bir telaş içinde oradan oraya gidiyor. Deli seslenmiş kalabalığa; Ey telaş içinde farklı yönlere gidenler. Bana deli diyorsunuz. Asıl deli sizsiniz. Bilmez misiniz, ne yöne giderseniz gidin, kalpleriniz bir ve tek yöne gider. O nun sevgisine tekrar kavuşmaktır tek dileğiniz...
Sevgilerimle,
Kartal ÖZAL
PDR ve Davranış Bilimi Uzmanı

Kul sıkışmazsa, Hızır yetişmez!...

Resim
Çocukluğumuzda çok sık duyduğumuz kelimelerdendir bu. Kul sıkışmazsa Hızır yetişmez. Başta Anadolu olmak üzere, aslında Türklerin çok eski ve yaygın inanç kalıplarındandır. Kutsal kitaplarda da yer alan bir inanç olduğu içinde halk arasındaki Hızır inancı oldukça köklü bir hal almıştır. Hızır inancı bu kadar yaygın bir inanç olmasına rağmen, hatta Anadolu da Hızır ile ilgili belki yüzlerce yaşanmış örnek varken, gerçekten ondan yardım isteyebiliyor muyuz?


Peki, yardımlarına nasıl ulaşabiliriz? Her zaman aksakallı bir dede olarak mı görünür?Ne zaman yardım edeceğini nereden bilebiliriz?Hızır kimliğinin sonradan anlaşıldığı bilinen hikayelerden biride Kanuni Sultan Süleyman ile olandır;
“Kanuni Yahya Efendiyi sıkça ziyaret ederdi. Yahya efendinin Hızır ile dost olduğunu duymuştu ve ondan Hızır’ı kendisiyle tanıştırmasını istiyordu. Bir gün birlikte bir boğaz gezisine çıktılar. Yahya efendinin yanında dergahtayken sohbet ettiği bir misafiri de vardı. Gezi sırasında bu kişi Kanuni’nin gözün…

Her Salı Kanal 9'da "Özlemin Lezzet Dünyası"ndayım!...

Sevgili Dostlar,
Bu salıdan itibaren her salı saat 14:30-16:00 arasında Kanal 9 da "Özlemin Lezzet Dünyası" programına konuk olarak psikoloji, kişisel gelişim vb. konularla sizlerle olma fırsatı bulacağım.
Program canlı yayınlanmakta. Aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak ulaşabilirsiniz.
     1- www.kanal9.com.tr den canlı izleyi tıklayarak internet üzerinden izleyebilirsiniz,
     2- Dsmart 229. kanaldan izleyebilirsiniz,
     3- Uydu kullanıyorsanız Türksat 3A Batı Bandından ulaşabilirsiniz.
Sevgilerle,
Kartal ÖZAL
PDR ve Davranış Bilimi Uzmanı

Uluslararası Yaşam Koçluğu Sertifikasyon Programı

Resim
Uluslararası Yaşam Koçluğu Nedir? Uluslararası Yaşam Koçluğu; Beden-ruh-zihin dengesini yeniden kurgulayarak yaşamında yepyeni farkındalıklarla yürüyebilmek için başvuran danışanlara yardımcı olmayı amaçlayan, varoluşçu ve insancıl psikoloji yaklaşımı, kuantum koçluk, kinesyoloji, NLP ve telkini birleştiren uluslararası koçluk yaklaşımıdır.

Eğitim Programı 1.Ay Eğitimi ( 2 Gün ) Varoluşun Anlamı, Kader, Evrensel İlkeler ve Gölge Etkisi
2. Ay Eğitimi ( 2 Gün ) Genel Psikoloji ve Psikoterapi Teknikleri

3. Ay Eğitimi ( 2 Gün ) Beynin Yapısı, Beynin Hayatımıza Etkileri, İstemenin Sırrı
4. Ay Eğitimi ( 2 Gün ) Beden Dili, Temsil Sistemleri, Kalibrasyon ve Ölçekleme
5. Ay Eğitimi ( 2 Gün ) Meditasyon Nedir? Milton Dil Kalıpları ve Hipnoz Teknikleri
6. Ay Eğitimi ( 2 Gün ) Koçluğun İleri Düzey Yeterlilikleri (Seçilmiş NLP Teknikleri)
7. Ay Eğitimi ( 3 Gün ) Dünya Koçluk Federasyonu Tarafından Onaylanan Temel Yeterlilikler (Liderlik, Motivasyon, Koçluk Kavramları)
8. Ay Eğitimi ( 3 Gün ) Dünya Koçluk Federa…

Gerçek aşk nedir?

Resim
Gerçek aşk nedir?  Sevgi nereden gelir? Bir şeyleri sevme isteğini neden taşırız? 
Elbette sevgi durup dururken boşluktan, bilinmezlikten ya da hiçlikten çıkmaz. Ruhsal kaynağını sevilenden, sevgilinin niteliğinden alan bir şeydir sevgi. Bu niteliklerin bulunması, sevgiyi doğurur ve besler; başka türlü ifade etmek istersek, kimse hiçbir şeyi nedensiz sevmez. Seven herkes baştan sona, sevgisinin haklı bir nedeni olduğuna kuvvetle inanır. 
Simmel’in söylediği gibi; Bir şeye, bize getireceği kazanç açısından değil de, neyse o olduğu için ilgi duyma, sevme, aşık olma yeteneği, ancak insanlığın en yüce katmanlarında bize sunulan görkemli bir Tanrısal armağandır.

Platon, Sevgi, güzellik içinde üreme ve doğma arzusudur (tiktein en tok alo)”demişti. Platon bunu söylerken sanılanın aksine güzellikle bedensel kusursuzluğu kastetmez kanımca. Üreme, bir geleceğin yaratılmasıdır. Yaşamın devam etmesidir. Güzellikse, duru bir şekilde iyi yaşamın kendisidir. Sevgi, o anki bilinç düzeyimizle gözümüze v…

Balığın çok özel hikayesi!...

Resim