Tesadüf mü? Şans mı?

Tesadüf: Rastgele, rastlantı anlamlarında kullanılan bir kelime olup, içinde insan iradesinin olmadığı eylemler bütününü tanımlar. Örneğin bir kafede çok sevdiğin bir sanatçıya rastlamak tatlı bir tesadüftür veya sevmediğiniz birine rastlamak tatsız bir tesadüftür.
Oysa şans bambaşka bir anlam taşır.
Şans: Rastlantıları düzenleyen ve insanlara iyi ve kötü durumları hazırladığına inanılan doğaüstü etken. Doğaüstü etken tanımlamasıyla şans kavramının içindeki görünmeyen prensipler ve ezoterik bilgiler derhal kendisini ön plana çıkarıyor. Şansın tesadüfle elbette bir ilgisi yoktur.
“Mesela bir danışanım bir süpermarkettin düzenlediği çekilişten araç kazandığını başvurunun son günü aldığı gazeteden öğrenmiş ve son anda piyangosunu kurtarmıştı. O gün o gazeteyi alması rastlantı gibi görünürken, o gazetenin ön sayfasında kendi piyango numarasına yapılan son çağrıyı görmesi şanstır.”
Şans denilen kavram, rastgele oluşan ve bir takım insanları diğerlerine göre kayırıp onlara ayrıcalık tanıyan ve insanın iradesini hiçe sayan bir olgu değildir.
Şans, insanın geçmişte ve şimdide; kendi iradesiyle yaptığı eylemlerin evrende işlemekte olan sebep-sonuç yasasına göre belirlenen sonuçlarıyla buluşmasıdır. Bu işleyişte Evrensel İşleyiş Mekanizması'nın gözeticiliği önemli bir fonksiyon görür.
Evrensel İşleyiş Mekanizması'nın hiyerarşik yapısı içinde gerçekleştirilen bu fonksiyon sayesinde insanların kapasiteleri ve ihtiyaç durumları dikkate alınır. İnsanlara en uygun olacak şekilde yapılan bu düzenlemede, en ufak bir haksızlık, aldatma, ya da ayrıcalık söz konusu değildir. Kişi her ne ile karşılaşıyorsa, o anda kendisine en uygun, en gerekli olan odur.
Bu nedenle insanların şanssızlıktan, talihsizlikten yakınmalarında hiçbir mantıklı dayanak bulunmaz. Bu tür yakınmalar sadece evren de işlemekte olan tüm kozmik prensipleri ve ezoterik bilgileri bilmemekten kaynaklanır.

Sevgiyle ve Aşkla kalın,

Kartal ÖZAL
PDR ve Davranış Bilimi Uzmanı

Not: Ankara’da ki öğrencilerimden Sevgili Yıldız Aktar bu konuda harika seminerler vermekte, gençlerle şansları yaratılırken kendi üzerlerine düşen roller konusunda harika bilgileri paylaşmaktadır. Dileyenler kendisine facebook sayfasından ulaşabilirler…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Var'olan Annenin Yok'luğu

Nazar, Enerji, Güç, Şifa ve Bolluk-Bereket için Gerçek Kuvars alın!...